ANKA DIGITAL

Mağazamızdan yapılan ₺150 ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir. 14:00 öncesi tüm siparişler aynı gün kargoya teslim edilir.
Yeni kullanıcı kuponu için bize mail atabilirsiniz

Evinizde kullandığınız enkandesanhalojen ya da kompakt floresan lambaları LED ampuller ile değiştirmek istediğinizde veya yeni bir ampul almak istediğinizde E27 ve E14 gibi kavramlarla karşılaşırsınız. E ile başlayan bu kod ampulün duy tipini belirtir. E27 ve E14 evlerde yaygın olarak kullanılan duy çeşitleridir. Peki hangisini tercih etmeniz gerekir?

LED ampuller, düşük güç tüketimi ile yüksek ışığı bir araya getiren enerji verimli aydınlatma aygıtlarıdır. LED ampuller, halojen ve akkor flamanlı ampullere göre 15-20 kat daha uzun ömre sahiptir. Ampul seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey duy tipidir. Duy tipini öğrenmek için avizeyi veya söktüğünüz eski ampulü kontrol edebilirsiniz.

E1414 mm genişlikte ince vidalı duy çeşididir. E27 ise 27 mm genişliğinde kalın vidalı duy çeşididir. Duy genişliğini ölçerek hangi tipte ampule ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Duyu ölçmek için daha pratik bir yol arıyorsanız parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Yetişkin bir erkeğin işaret parmağı 15 mm genişliğindedir. İşaret parmağı ile orta parmak birleştirildiğinde ise yaklaşık 30 mm genişliğe ulaşılır. İşaret parmağınızı söktüğünüz ampulün duy kısmına yani vidalı yerine koyun eğer parmağınız duyu kapatıyorsa E14iki parmak kapatmak için ancak yeterli oluyorsa E27 duya sahiptir.

Diğer bir ölçüm yöntemi de madeni paraları kullanmaktır. 1 lira tam olarak 26,15 mm çapa sahiptir. Bu ölçü E27 duy çeşidinin çapına oldukça yakındır. 5 kuruş ise 17,5 mm çaptadır. Bu da E14 duyun 14 mm genişliğine oldukça yakındır.

E10E11E12E17E26E39 ve E40 gibi farklı ölçülerde duylar olsa da evlerde en sık kullanılan duy tipleri E27 ve E14‘tür. Duy çeşidini belirlemede kesin sonuç için duyu ölçmeniz gereklidir.

Eğer avizenizde E14 duy varsa E14 ampul almanız gerekir. Avizenizde E27 duy bulunuyorsa E27 ampul tercih etmelisiniz. E14’ten E27’ye veya E27’den E14’e dönüştürücüler olsa da kaba görünümleri sebebiyle tercih edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.